9. 12. 2007

Naposled…

Můj tříměsíční pobyt v Londýně se blíží mílovými kroky ke svému závěru. Už za pár dní budu zase v teple svého českého domova relaxovat v horké vaně, spát v normální posteli a jíst normální jídlo. Čeká mě brzká vidina návratu do zajetých kolejí všedních dní, a to je chvíle, kdy se hodí začít rekapitulovat.

Celý článek »

2. 12. 2007

Usmívej se, bude hůř

Zpráva o tom, že se v domě rozbilo topení, mě v sobotu večer upřímně rozesmála. Tou dobou už jsem totiž měla lehce namodralé prsty na rukou, na nohou se mě neúspěšně snažily hřát troje ponožky a na těle jsem měla přesně tolik vrstev, kolik je prstů na jedné ruce normálně vyvinutého jedince. Murphyho zákony prostě fungují spolehlivě.

Celý článek »

19. 11. 2007

Kam vyrazit v Londýně

Po deseti týdnech galejí jsem na víkend odložila učebnice a vyrazila s milým doprovodem, mapou a turistickým průvodcem probádat Londýn. Počasí nám docela přálo, takže jsme se mohli projít okolo noční Temže až k Tower Bridge, mrknout se na Londýn z ptačí perspektivy obrovského ruského kola London Eye i rozšířit si kulturní obzory v Tate Modern.

Celý článek »

11. 11. 2007

Škatulata, hejbejte se

Jestli Londýn něčím trpí, tak je to nedostatek přívětivých rodin pro mezinárodní studenty. V posledních týdnech se totiž mezi mými spolužáky rozmohlo nedobrovolné hraní jinak oblíbené dětské hry „škatula, hejbejte se“ – nebo mi to tak alespoň připadá. Příliv zahraničních studentů se zřejmě stal tak nevyčerpatelným zdrojem, že se k němu podle toho místňáci začali chovat. I když abych nekřivdila, možná je mnohdy vina i na straně vzděláníchtivých studentů.

Celý článek »

4. 11. 2007

Pravý britský konzervatizmus

Když jsem vyrážela do Anglie, všichni mě varovali, ať se připravím na ubrečené počasí, chladné a nevstřícné lidi a všudypřítomný konzervatizmus. Jako by se mi ale Londýn snažil dokázat pravý opak. Od doby, co jsem přijela, je krásně (pořádně tu pršelo všehovšudy jen jednou a často tu dokonce svítí i sluníčko) a lidé jsou tu opravdu milí a vstřícní. Jediné, co se tu drží zuby nehty, je ten jejich pověstný konzervatizmus. Nechci být nespravedlivá, ale přemýšlím nad tím, jestli to není spíš tak trochu lenost, zabalená jen do vznešeného cizího slova.

Celý článek »

28. 10. 2007

Kde dávají lišky dobrou noc

V pátek jsem se nechala ukecat a vyrazila se dvěma kamarádkami poznávat noční život v Londýně. Vypila jsem při ní své asi třetí (a rozhodně nejdražší) pivo v životě (mimochodem stejně hnusné jako ty předtím) a odnesla si několik cenných zkušeností, které jsou pro noční život v cizí zemi rozhodně nepostradatelné.

Celý článek »

25. 10. 2007

Kde končí zabydlenost a začíná nepořádek

Když jsem poprvé vstoupila do domu své zdejší hostovské rodiny, byla jsem připravená na nejhorší. Můj bratr, který před pár měsíci obýval stejný pokoj jako teď já, mě totiž předem varoval – ale realita mé očekávání stejně dost předčila. Přes všechno dobré, co můžu o svých domácích říct, jim totiž jedno prostě odpárat nejde: na pořádek si opravdu nepotrpí.

Celý článek »

18. 10. 2007

Za vším stojí rýma

Dnes odpoledne na mě čekal před dveřmi mého pokoje ve váze svazek červených růží. Proč? Jen tak, domácí mi prostě chtěla udělat radost. A přiznám se, dneska jsem to vážně potřebovala. Pošmourné londýnské počasí mi pomalu začíná lézt na mozek, a to ještě zdaleka nezačal ten skutečně studený podzim a jeho typické mlhy a vlezlé plískanice.

Celý článek »

15. 10. 2007

Veřte – nevěřte

Když jsem v páťáku na VŠE zpracovávala v rámci jednoho předmětu výzkum na téma HOAXů, byla jsem poměrně nemile překvapená tím, jak málo vysokoškoláků o existenci těchto podvodných e-mailů ví. Ba co víc, řada z nich byla jejich nadšenými rozesílači a některé ze svých přátel jsem nakonec musela přes opakované přesvědčování zařadit do spamového filtru (možná právě teď někteří z vás konečně pochopili, proč na vaše e-maily dlouhodobě vůbec nereaguju).

Celý článek »

11. 10. 2007

mloo-vee-tay anglitsky proseem

Občas tu propadám špatným náladám, když si představím, jak asi kostrbatě zní moje výslovnost místňákům. Může se to zdát jako drobnost, ale ona je správná výslovnost vážně hodně důležitá. Vzniká díky ní velká část vzájemného neporozumění a trapasů – stačí dát jen špatně důraz ve slově „important“ a hned je z něj úplný „impotent“. A protože Angličané si důležitost správné výslovnosti evidentně uvědomují, velmi na ni dbají i při učení cizích jazyků.

Celý článek »