22. 3. 2008

Desítka programů Běžného Franty Uživatele

Honzíkova snaha zavléci mě do virtuálního světa je roztomilá, ale podlá. Je mi jasné, že namísto upřímné touhy sdílet se mnou další nehmatatelný prostor se mě snaží úplně sprostě zabavit, abych nebrblala, když se každý den po večeři nenápadně přesune ke své křemíkové krásce. Dobrá, proč na tu hru nepřistoupit – on jednou pochopí, že Běžného Frantu Uživatele prostě nepředěláš :)

Dostala jsem štafetový kolík, což mi dává krásnou možnost nabídnout všem ajťákům nezkreslený pohled do pestré nabídky programů, které umožňují nám, obyčejným lidem, fungovat s počítači.

Od té doby, co jsem vyměnila londýnské lenošení za běžné pracovní tempo, paleta mnou používaných programů se docela změnila. Zatímco dřív jsem na Firefox a Thunderbird nedala dopustit, v práci jsem okolnostmi nucena využívat i ty méně použitelné programy. No aspoň že za jejich použití nemusím platit.

Takže jak to se mnou vlastně je, co se nejpoužívanějších programů týká?
 1. Outlook použítám výhradně v práci, a to téměř neustále. Škoda jen, že stále ještě nechápu rozdíl mezi „new appointment“ a „new meeting“, protože do kalendáře se mi to stejně ze záhadných důvodů nějak nezapíše.
 2. Firefox používám jak v práci, tak doma. V práci jsem si ho nejdřív vynutila, ale postupně přicházím na to, že pro velké množství interních aplikací je jeho existence v mém portfoliu značně zbytečná.
 3. Internet Explorer používám zásadně v práci, doma mi nesmí přes nabídku Rychlý start.
 4. GIMP – původně jsem koketovala s Malováním, ale trochu jsem se za to styděla (a Honzík ještě víc), tak jsem přešla k lepšímu. Hned se cítím líp a doma mám alespoň klid.
 5. MS Office – bez Wordu a Excelu se v dnešní době snad ani žít nedá. Když už se z nich na pohovorech dělají testy, tak jsou asi fakt dobrý!
 6. Poznámkový blok – kde nic není, ani smrt nebere. Mně sice nebere bezformátový text, ale když je potřeba s ním pracovat, tak se poznámkový blok hodí.
 7. Thunderbird je můj domácí pošťák. Má hezký vzhled a ať se na mě Honzík nezlobí, to je u pošťáka to hlavní.
 8. Pidgin – u kecálků nemám moc šanci výběru a i zde jsem zcela ve vleku svého partnera. A protože teď je trendy Pidgin, mám pidgina. Popravdě řečeno, je mi to docela fuk, i když Psi bylo hezčí.
 9. Acrobat Professional používám, protože prostě musím. Žádné zvláštní sympatie k němu nemám a přiznám se, že jsme se ještě nestihli pořádně skamarádit.
 10. Ikonka Zobrazit plochu je můj největší přítel a ráda bych ji pasovala do řádu programů. Jestli si fungování bez debuggeru dokážu s klidným srdcem představit, bez téhle ikonky by byl můj život chudší.
A komu že se s tím kolíkem pomstím já? Třeba Jirkovi Bundovi.

6 komentářů k “Desítka programů Běžného Franty Uživatele”

 1. [1] alda | 23. 3. 2008 v 12.39

  ahoj, dobrý článek :-)
  jenom k tomu outlooku – schůzky se neplánují do tvého kalendáře. Odešleš ji jinému uživateli a jemu dojde návrh na tebou zvolený časový rozsah. Jakmile to přijme, objeví se to v jeho kalendáři a tobě dojde potvrzení časového rozsahu, popřípadě návrhy na jeho změnu..
  btw: imho by se to mělo objevit i v tvém… máš outlook 2003 bo 2007?
  co se týče thunderbirdu, používal jsem, ale po tom, co začal úplně nechutně blbnout jsem se na to vykašlal.

 2. [2] Terka | 25. 3. 2008 v 19.12

  Tak jsem záhadě jménem „kalendář v Outlooku“ přišla na kloub – schůzky se do mého kalendáře zapisují, bohužel jsem ještě nerozklíčovala, proč se většinou zapíší do obecného kalendáře, i když pár kousků se najde i v mém kalendáři v personal folders. User friendly aplikace!

 3. [3] Lenin | 2. 4. 2008 v 13.59

  Pidgin vypadá celkem dobře, ale Psi mam stejně nejradši :)

 4. [4] Jiří | 4. 4. 2008 v 23.50

  používám prohlížeč Opera a Firefox
  pošťáka Opery M2
  Google dokumenty a jiné
  AdAware
  QIP, Skype
  aplikaci Blogger.com ,vytrvale píšu… http://niniopera.blogspot.com
  i jiné abych se něco naučil víc, ale nejvíc služby Google, vyhovují mi

 5. [5] starenka | 29. 4. 2008 v 16.38

  mam potkana. podle jeho chovani usuzuju, ze „mysi“ jsou celkem lenivy stvoreni. program „zobraz plochu“ lze zasuplovat pomoci Win+d. myska si odpocine a kolegyne prosim, aby zavreli usta. ;)

 6. [6] Franta | 15. 6. 2008 v 14.26

  Ad „Psi bylo hezčí.“
  To je fajn slyšet, taky od nějakého „normálního“ uživatele (dokonce uživatelky), Psi je naprosto super :-)

  Ad „Ikonka Zobrazit plochu“
  A co takhle vyzkoušet více ploch (virtuální plochy)? To posune tvoje desktopové zážitky o třídu výš :-) (než pouhé „binární“ zobrazit/skrýt jednu plochu) Kvalitní implementace jsou v KDE, GNOME… ale i pro Widle se něco najde.