30. 12. 2007

Výhody a nevýhody virálního marketingu

Silné stránky přebírá virální marketing z velké části z výhod internetu. Je to především metoda, která se dá realizovat s nízkými náklady a umí zasáhnout velké množství lidí, přičemž její realizace je velmi jednoduchá. Umožňuje snadné zacílení a rychlou odezvu. Významnou roli pro důvěryhodnost sdělení hraje osoba odesílatele, kterého většinou známe osobně. U komerčních e-mailů je potom nutné vyměnit anonymitu odesílatele za konkrétní, i když příjemci neznámou osobu. Předností psaného virálního marketingu také je, že text se pamatuje lépe než mluvené slovo. Výhodou je i poměrně velká náchylnost lidí ke sdílení zpráv s ostatními. Přes všechna tato pozitiva má však virální marketing i velké množství nevýhod.

Celý článek »

18. 12. 2007

Metody přenosu virálního marketingu

Přes všechna tvrzení o samošiřitelnosti, přes vědomí, že reklamu dělají uživatelé a spotřebitelé zadarmo, a dokonce i při jistotě, že nabídnuté sdělení je atraktivní, vtipné a zajímavé, není možné čekat, až se novým virem někdo nakazí sám. První skupinu je třeba „infikovat“ a tím zajistit spontánní šíření.

Celý článek »

9. 12. 2007

Naposled…

Můj tříměsíční pobyt v Londýně se blíží mílovými kroky ke svému závěru. Už za pár dní budu zase v teple svého českého domova relaxovat v horké vaně, spát v normální posteli a jíst normální jídlo. Čeká mě brzká vidina návratu do zajetých kolejí všedních dní, a to je chvíle, kdy se hodí začít rekapitulovat.

Celý článek »

7. 12. 2007

Typy virálního marketingu (2)

Detailnější typologii virálního marketingu uvádí Wikipedie. Tato internetová encyklopedie sice nemusí být vnímána pro svou otevřenou formu přispívání jako zcela důvěryhodný zdroj, níže uvedené členění však přebírají mnozí autoři, proto považuji její uvedení za opodstatněné. Wikipedie zmiňuje Pass-along (přeposílání), Incentivised viral (podněcující), Undercover (tajemný), Edgy Gossip/Buzz marketing (klevety) a Anonymous matching (anonymní párování).

Celý článek »

2. 12. 2007

Usmívej se, bude hůř

Zpráva o tom, že se v domě rozbilo topení, mě v sobotu večer upřímně rozesmála. Tou dobou už jsem totiž měla lehce namodralé prsty na rukou, na nohou se mě neúspěšně snažily hřát troje ponožky a na těle jsem měla přesně tolik vrstev, kolik je prstů na jedné ruce normálně vyvinutého jedince. Murphyho zákony prostě fungují spolehlivě.

Celý článek »