29. 11. 2007

Typy virálního marketingu (1)

Typologie virálního marketingu se u různých autorů velmi liší. Někteří se spokojí s jejich hrubým rozdělením na dvě skupiny – „pasivní“ a „aktivní“ virální marketing. O tomto rozdělení jsem se zmiňovala v souvislosti se slovem z úst, které je někdy za pasivní (či přátelský) virální marketing považováno. Šíření je v tomto případě spojováno s použitím výrobku či služby. Aktivní marketing pak zahrnuje ty aktivity, které nevznikají spontánně, vyžadují vytvoření virální zprávy a její šíření díky spolupráci lidí v „přemlouvání“ dalších zákazníků či uživatelů.

Celý článek »

27. 11. 2007

Důvěra a nevěra

Téma, jehož i lehké naťuknutí velmi pravděpodobně vyprovokuje vášnivou výměnu názorů mezi partnery, která jen zřídkakdy skončí konsenzem. Ale proč? Není to přece závažné životní téma jako rozhodování rodičů o ukončení života nenarozeného dítěte (nebo chcete-li plodu), nejde ani o svobodnou volbu pro eutanázii či existenci trestu smrti. Nevěra je téma daleko obyčejnější, daleko méně závažné, ale přesto je výrazně běžnější součástí životů nás všech než ty tři výše uvedené.

Celý článek »

22. 11. 2007

Předpoklady úspěšné virální kampaně (2)

Šest základních elementů, které ovlivňují úspěch virálních kampaní, definoval ve svém článku The Six Simple Principles of Viral Marketing Ralph F. Wilson, konzultant v oblasti internetového marketingu. Úspěšná virální kampaň podle něj splňuje alespoň některé z uvedených bodů, přičemž i v tomto případě platí známé „čím více tím lépe“.

Celý článek »

19. 11. 2007

Kam vyrazit v Londýně

Po deseti týdnech galejí jsem na víkend odložila učebnice a vyrazila s milým doprovodem, mapou a turistickým průvodcem probádat Londýn. Počasí nám docela přálo, takže jsme se mohli projít okolo noční Temže až k Tower Bridge, mrknout se na Londýn z ptačí perspektivy obrovského ruského kola London Eye i rozšířit si kulturní obzory v Tate Modern.

Celý článek »

14. 11. 2007

Předpoklady úspěšné virální kampaně (1)

Ani virální marketing není zázrak, který sám vznikne, rozšíří se a dělá reklamu jakémukoliv výrobku či službě. I když se jedná o nástroj, který má sílu zasáhnout velké množství lidí, často je mu připisována větší efektivita, než jakou skutečně má. Jeho úspěch stojí především na sklonu uživatelů k „nákaze“, jejich motivaci a ochotě šířit „nemoc“ dál. Univerzální návod na to jak zaujmout samozřejmě není, existuje však určité předpoklady, které mnohé úspěšné kampaně provázejí. Podle Zdeňka Hrazdily mezi tyto předpoklady patří, že objekt zájmu musí být bezplatný, předání zprávy nesmí být komplikované, zpráva musí být zajímavá, vtipná nebo hodnotná a přeposílání není spojeno s odměnou.

Celý článek »

11. 11. 2007

Škatulata, hejbejte se

Jestli Londýn něčím trpí, tak je to nedostatek přívětivých rodin pro mezinárodní studenty. V posledních týdnech se totiž mezi mými spolužáky rozmohlo nedobrovolné hraní jinak oblíbené dětské hry „škatula, hejbejte se“ – nebo mi to tak alespoň připadá. Příliv zahraničních studentů se zřejmě stal tak nevyčerpatelným zdrojem, že se k němu podle toho místňáci začali chovat. I když abych nekřivdila, možná je mnohdy vina i na straně vzděláníchtivých studentů.

Celý článek »

7. 11. 2007

Historie virálního marketingu

V dnešním článku zabrousím poněkud do historie a pokusím se vysvětlit, kde se virální marketing jako marketingová metoda vlastně vůbec vzal.

Celý článek »

4. 11. 2007

Pravý britský konzervatizmus

Když jsem vyrážela do Anglie, všichni mě varovali, ať se připravím na ubrečené počasí, chladné a nevstřícné lidi a všudypřítomný konzervatizmus. Jako by se mi ale Londýn snažil dokázat pravý opak. Od doby, co jsem přijela, je krásně (pořádně tu pršelo všehovšudy jen jednou a často tu dokonce svítí i sluníčko) a lidé jsou tu opravdu milí a vstřícní. Jediné, co se tu drží zuby nehty, je ten jejich pověstný konzervatizmus. Nechci být nespravedlivá, ale přemýšlím nad tím, jestli to není spíš tak trochu lenost, zabalená jen do vznešeného cizího slova.

Celý článek »