29. 9. 2007

Faux pas

Dospěla jsem k názoru, že je na čase vyšperkovat své povídání nějakým tím pořádným trapasem. Jak se říká, cizí neštěstí vždycky zahřeje, a ačkoliv zahřát bych teď potřebovala především já (ještě tu nemají pocit, že by bylo vhodné začít topit), dopřeju to potěšení alespoň vám.

Celý článek »

26. 9. 2007

O šikaně a stejnokrojích

Z mého ranního dvacetiminutového pěšího přesunu od domu k budově školy se začíná stávat rutina. Pravda, počasí mi zatím víc než přeje – věřte tomu nebo ne, ale doteď tu pršelo jen jednou (zato pořádně), a tak mám čas po cestě pozorovat všudypřítomné veverky, poslouchat MP3 přehrávač a přemýšlet o různých zásadních tématech (co si uvařím k večeři, jestli jsem nezapomněla udělat domácí úkol nebo jestli je pro lidstvo globální oteplování opravdu taková hrozba).

Celý článek »

23. 9. 2007

Dětskou jízdenku, prosím…

Včera jsem poprvé vyrazila poznat Londýn očima bohatého turisty, a nikoliv chudého studenta, který se tu už dva týdny živí polévkami a pečivem se slaným máslem. Sraz jsme si holkama ze školy daly v podchodu metra (tady se mu neřekne jinak než „tube“) a k mé nelibosti jsme ho potom použily i k přesunu do centra. Doufala jsem totiž, že pojedeme sice pomalejším, ale levnějším a především typickým londýnským dvojpodlažním autobusem, který nabízí výrazně příjemnější vyhlídku. Ale holky trvaly na svém, a tak jsem alespoň měla možnost poznat i tuhle část zdejší infrastruktury.

Celý článek »

20. 9. 2007

Spell it

Už na základce mě děsně štvalo, když nám učitelka dávala při angličtině do písemek spelovací (hláskovací) cvičení. Jedna část testu prostě probíhala tak, že nám nějaké anglické slovíčko (obvykle pěkně vypečené) přespelovala a my ho museli napsat. Tehdy jsem ji proklínala, protože naučit se rozdíl ve výslovnosti mezi českými a anglickými hláskami „a“, „e“ a „i“ bylo nad moje síly. Pro ty, kteří angličtinu nepojali za svou, krátké vysvětlení: české hlásce „a“ je v angličtině přiřazena výslovnost „ej“, písmenko „e“ se čte pro změnu „í“ a aby toho nebylo málo, tak kruh uzavírá české „i“, které čteme anglicky jako „aj“. Tak takhle nějak si představuju náhodný výběr!

Celý článek »

19. 9. 2007

Nestěžuj si, přizpůsob se!

„Jsi rozmazlená,“ obvinila jsem se včera, když jsem bojovala se zdejší sprchou ve snaze umýt si hlavu. Asi jsem. Ale můžu vás ujistit, že pokud jste zvyklí na normální směšovací baterii, tak jste taky. Jakkoliv je totiž možné považovat Velkou Británii za vyspělou zemi, tato novinka konzervativní Angličany zřejmě stále ještě neoslovila. A tak zatímco my jsme zvyklí setkávat se v koupelně s jedinou baterií, v Londýně jsou všechna umyvadla vybavena bateriemi hned dvěma, z nichž z jedné teče teplá a z druhé studená voda.

Celý článek »

15. 9. 2007

Tak jsem vyrazila do světa na zkušenou…

…a musím vám o tom povyprávět. Je sobota a ta se na mém zahraničním studijním pobytu ukázala být dobou, kdy nemám (vyjma učení) do čeho píchnout. Aspoň na tom mém – zatím. Na druhou stranu je to asi ta nejlepší doba na to shrnout, co se během mé cesty sem a následného několikadenního pobytu tady v Londýně událo, co jsem pochytila a co mi naopak hlava prostě nebere (holt jiný kraj, jiný mrav).

Celý článek »